Možnosti dezinfekcie bazénovej vody

Údržba vody v bazéne spočíva na dvoch pilieroch, mechanickej filtrácii a chemickej dezinfekcii. Piesková filtrácia z vody odstraňuje mechanické nečistoty a bazénová chémia zaisťuje, aby voda bola po celú sezónu krištáľovo čistá a zdravotne nezávadná. Existuje niekoľko možností na dezinfekciu vody.

Bazénová chémia

Najpoužívanejšia bazénová chémia je na princípe dezinfekcia chlórom. Menej často sa voda v bazéne dezinfikuje aktívnym kyslíkom. Aby ste mohli správne dávkovať chémiu, je potrebné pravidelne merať kvalitu bazénovej vody. Dezinfikovanie bazénovej vody pomocou chémie je najlacnejší na obstaranie. Prakticky stačí kúpiť len danú chémiu, prípadne dávkovací plavák. Alternatívne je možné do systému zapojiť automatické dávkovače bazénovej chémie. Tieto systémy automaticky vyhodnocujú kvalitu vody a podľa výsledku dávkujú bazénovú chémiu.

UV lampa

Ultrafialové žiarenie likviduje všetko živé.  Princíp dezinfikovania UV lampou je jednoduchý – voda preteká lampou a ultrafialové lúče ju zbavujú rias, vírusov, parazitov, plesní a siníc. Použitím UV lampy znížite množstvo potrebnej chémie o 70-80 %. Stále však je potrebné merať kvalitu vody a dávkovať bazénovú chémiu (chlór), hoci v menšom množstve. UV lampa je nenáročná na údržbu, stačí ju raz za čas utrieť handričkou. UV trubice však majú relatívne krátku životnosť a ich zaobstaranie je finančne náročnejšie.

Slaná voda

Čistenie bazénovej vody elektrolýzou soli je dnes najobľúbenejší systém. Aj my sme jeho priaznivci. Je to časovo najjednoduchší a najekologickejší systém s priaznivými účinkami pre ľudský organizmus. Práca s údržbou bazéna pomocou soli je minimálna. Soľ sa rozpustí v bazéne na začiatku kúpacej sezóny po napustení novej vody do bazéna v pomere 4-5 kg ​​soli na 1 m 3 vody a v priebehu sezóny sa dopĺňa len menšie množstvo. /p>

Zariadenie, ktoré dokáže rozložiť soľ rozpustenú v bazéne na plynný chlór pomocou elektród sa nazýva solinátor. Výkon dezinfekcie sa upravuje pomocou riadiacej jednotky. Plynný chlór vzniká v elektrolytickej cele, ktorá je pripojená do bazénového okruhu ako posledný prvok na výtlaku vody. Odporúčame jej zapojenie do samostatne uzatvárateľného okruhu. Táto cela je pripojená niekoľkými vodičmi k riadiacej jednotke. Má životnosť obvykle cez 7 500 hodín. Náhradné cely sa pohybujú v cenách od 6 000 Sk vyššie. Z ekonomického hľadiska sa úprava vody soľou jednoznačne oplatí, pretože aj napriek vyššej počiatočnej investícii je následná prevádzka veľmi lacná a časovo nenáročná. Solonizačná jednotka má spotrebu len okolo 60 W.

Zariadenie na premenu soli na plynný chlór - salinátor

Automatické zariadenie na spracovanie soli - Salinátor Minisalt 50

Obsluha systému je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý. Systém sa každý deň zapína na vopred nastavený výkon a odpadá tak riziko, že do bazéna zabudnete doliať chémiu a voda sa pokazí. Navyše je možné tento systém  automatizovať natoľko, že sa bazén o seba stará v podstate sám. To oceníte predovšetkým, pokiaľ jazdievate na dlhší čas preč, ste zavalení prácou alebo Vás jednoducho nebaví otrocky pobehovať okolo bazénu s lakmusovým papierikom a odmerkou v ruke.

Nepopierateľnou výhodou salinácie vody je priaznivý účinok morskej soli na ľudský organizmus. Takto upravená voda je zdravšia, na rozdiel od chlóru nedráždi pokožku ani oči, a dokonca prospieva alergikom a astmatikom. Mnohí ľudia jazdia k moru práve zo zdravotných dôvodov.  Vy máte liečebný prostriedok denne k dispozícii na vlastnej záhrade.

Asi jedinou nevýhodou slanej bazénovej vody je korózia železných, pri dlhodobom pôsobení dokonca aj nerezových súčastí bazéna (bazénové schodíky, chrliče vody a iné atrakcie a niekedy aj ložiská samotného bazénového zastrešenia). Avšak vzhľadom na to, že naše bazény sú z laminátu, neobsahujú žiadne kovové časti, ktoré by prichádzali do kontaktu s vodou, môžete si bez obáv užívať len tie priaznivé účinky slanej vody vo svojom bazéne.

V skratke - naše bazény sú prispôsobené na to, aby ste v nich mohli mať slanú vodu. Dezinfekcia pomocou soli je oveľa zdravšia a ekologickejšia ako chlórovanie. Morská voda je 10x slanšia ako tá v bazéne, takže neštípe, ale pritom vydrží krištáľovo čistá. Nedráždi citlivú pokožku, nepáli do očí a nezapácha chlórom.

Popri kvalitnej filtrácii a solonizačnej úprave vody odporúčame ešte systém automatickej úpravy pH v&bazéne. Ten ju automaticky meria a upravuje, aby dezinfekcia solí mala maximálny účinok.  Vy už nemusíte riešiť nič, len si užívať kúpanie vo vlastnom.

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539