Koľko zaplatíte za prevádzku vášho bazéna v roku 2023?

Mať vlastný bazén na záhrade je veľké rozhodnutie a investície na niekoľko desiatok dopredu. Zaobstaraním bazéna to však nekončí, čakajú na vás aj nemalé každoročné náklady na prevádzku bazéna. Nič však nie je také horúce ako to spočiatku vyzerá.

Pre počítanie nákladov na prevádzku sme vybrali náš najpredávanejší bazén Nela s rozmermi cca 6 x 3m a hĺbkou 1,4m. Bazén je zastrešený vysokým pochôdznym zastrešením. Je v ňom inštalované LED osvetlenie, protiprúd Brilix, filtračné čerpadlo Preva, automatická jednotka na dávkovanie pH Mini Amber, solinátor Zodiac, používaný robotický vysávač Dolphin S300.

V článku nepočítame náklady s opotrebovaním elektronických komponentov - sonda na meranie pH, cela solinátora, čerpadlo filtrácie a protiprúdu. Článok zohľadňuje ceny v roku 2023.

Bazénová Chémia

V prípade, že bazén po zime čistíte a vypúšťate všetku vodu, je potrebné do novo napustenej vody nasypať 100kg soli, čo sú 4 vrecia soli. V priebehu sezóny sa nejaká voda odparí, vyckáka, časť sa využije pri prepieraní filtrácie. Preto je nutné vodu v prípade potreby dopúšťať. Do novo pripustenej vody je potrebné tiež pridať soľ - celkom počítajte s prisypaním 25-50kg soli. Celkom za sezónu zaplatíte za soľ 6 x 300 Kč = 1 800 Kč. V prípade, že patríte k tým, ktorí využijú v bazéne vodu, ktorá v ňom zostala cez zimu, ušetríte 1-2 vrecia soli.

Pred zimou a prípadne aj v priebehu zimy je vhodné do zvyšnej vody pridať zazimovací roztok, aby sa voda "zakonzervovala". Prípravok na zazimovanie vás vyjde na čiastku okolo 300 Kč.

Počas sparných dní vyžaduje voda väčšiu starostlivosť. Nie je nezvyčajné, že voda v zastrešenom bazéne sa môže dostať aj na 32 °C. Hrozí potom väčšie riziko zakalenia vody a preto je vhodné používať vločkovač na vyzrážanie zákalu. Vločkovač vás vyjde tiež na cca 300 Kč.

V zastrešených bazénoch sa tiež v priebehu sezóny stráca alkalinita vody, čo je v skratke citlivosť vody na dodávanú chémiu (pH+, pH-, chlór, ... ). V prípade nízkej alkalinity môže kolísať nekontrolovane hodnota pH, tvoriť sa korózia, riasy, nebude zaberať dodávaná chémia. Našťastie pre túto situáciu existuje prostriedok, ktorý jej hodnotu vráti do normálu. Počítajte s investíciou 200 - 400 Kč na rok.

Ak dopúšťate do bazéna neošetrenú vodu zo studne, alebo ak sa nachádzate v oblastiach s veľmi tvrdou vodou, bude nutné vodu ošetriť zmäkčovačom vody a tiež pre vyladenie optimálneho pH prípravkom pH+ alebo pH -. Jedna fľaša chémie sa bude pohybovať opäť okolo 300 Kč. Voda v priebehu sezóny má tendencie meniť svoje pH a preto je vhodné mať pri bazéne automatiku, ktorá hladinu pH stráži a dávkuje automaticky do vody pH-.

Celkovo teda za chémiu zaplatíte ročne odhadom okolo 3 000 Kč.

Spotreba elektriny

Filtrácia vrátane solinátora, automatiky pH by sa mala spúšťať 2x denne po 3 hodinách, tzn. aspoň 6h denne, aby došlo ku kompletnému prefiltrovaniu vody v bazéne. Budeme predpokladať, že bazén po zime sprevádzkováte od mája av prevádzke bude do novembra, kým ho zazimujete. To je približne 7 mesiacov x 30 dní x 6 hodín prevádzky = 1440h prevádzky. Musíte totiž počítať aj tie dni, kedy je voda chladná a už sa nekúpete, ale bazén ešte nie je zazimovaný (máj, november).

Filtrácia s výkonom 9m3/h má príkon 570W, solinátor 140W, dávkovač pH- 12W, celkový príkon je tak okolo 720W. 1440h x 0,72kW = 1037 kW.

Protiprúd s príkonom okolo 3kW pôjde priemerne pol hodiny denne, spotreba za deň bude teda 1,5kW. Celková spotreba počas 120 dennej sezóny (jún-september) bude okolo 180 kWh.

Bazénový vysávač s príkonom 200W pôjde raz týždenne po 2 hodinách, tzn. 8h mesačne x 4 sezónne mesiace, tzn. 32h za sezónu x 0,2kW = 6,4 kW.

LED osvetlenie bazéna je zanedbateľné, pretože má len 24W. V prípade halogénového svetla, ktoré má príkon 300W by bola spotreba tiež relatívne nepodstatná, pretože dní, keď sa budete kúpať v noci nebude veľa. Budeme počítať s tým, že svetlo bude svietiť 2h týždenne, tj 8h mesačne, tj 32h za sezónu x 0,3kW = 11kWh. V prípade LED osvetlenia sa bavíme o cca 1kWh.

Celková ilustračná spotreba bazénových technológií bude 1037 + 180 + 6 + 1 = 1 224 kWh. Budeme predpokladať 6 Kč/kWh vrátane distribučného poplatku, tzn. že za sezónu by sme za elektrinu zaplatili 1 224 x 6 = cca 7 344 Kč.

Ak si chcete kúpaciu sezónu predĺžiť od polovice apríla - októbra, tzn. na 6,5 mesiacov, môžete využiť tepelné čerpadlo. Cez letné mesiace bude sa nebude takmer používať, pokiaľ máte bazénové zastrešenie. Tie zostávajúce mesiace bude vodu dohrievať a spotreba sa odhaduje na 600-1 500 kWh, tzn. že by vás prevádzka tepelného čerpadla vyšla na ďalších 3 600 - 9 000 Kč.

Vodné astočné

Ak máte deti, ktoré rady skáču do bazéna, budete vodu častejšie dopúšťať. Odhadom 0,8  - 1m3 mesačne. Voda sa stráca odparom a prepieraním piesku vo filtrácii. Cena vody vrátane stočného sa pohybuje okolo 100 Kč/m3. Niekde viac, inde menej.

Do bazéna Nela sa dá napustiť 22m3 vody, počas leta sa niečo pripustí - odhadom okolo 4m3. Na sezónu budeme počítať 26 m3 vody x 100 Kč = 2 600 . V prípade, že po zime vodu len dopustíte, tak ušetríte až 10 m3 vody. Za vodu by ste tak zaplatili 1 300 Kč.

Ostatné náklady

Je potrebné počítať aj s pieskom do filtrácie, ktorý budete meniť cca každé 3 roky. Do filtrácie sa zmestí 150 Kg piesku. 1 vrece piesku stojí okolo 300 Kč, na jeden rok budeme počítať 2 vrecia piesku, tzn. 600 Kč.

Súhrn

Prevádzka bazéna nie je najlacnejšou záležitosťou a môžu sa k tomu pridať aj ďalšie náklady, napr. na výmenu bazénových technológií, na prípadné služby odborníkov, ktorí vykonávajú zazimovanie alebo odzimovanie bazéna, na nečakané vyčerpanie pokazenej vody a znovu napustenie čistej vody atď. Niekto používa silnejší protiprúd s vyšším príkonom, niekto môže vodu vyhrievať elektrickou patrónou s vyšším príkonom, niekto nemá bazénové zastrešenie a utratí tak veľa peňazí za chémiu a ošetrovanie vody. Prípadov môže byť nespočet. Každopádne na našom vzorovom príklade by ročné náklady vyšli nasledovne:

  • Spotreba bazénovej chémie 3 000 Kč
  • Spotreba elektriny 7 344 Kč
  • Spotreba vody 2 600 Kč
  • Ostatné náklady 600 Kč

Celkom teda 13 544 Kč. S tepelným čerpadlom by ste sa mohli pohybovať v cene niekde okolo 20 000 Kč.

Väčšina domácností sa kúpe od júna do septembra. Ak čiastku rozpočtieme na 120 dennú kúpaciu sezónu, tak sa dostaneme na čiastku 113 Kč/deň (167 Kč s tepelným čerpadlom) . Na kúpaliskách av aquaparkoch by ste zaplatili na rodinnom vstupnom 400 - 2 000 Kč za 2-3 hodiny. To nepočítame s dopravou, ktorá tiež niečo stojí.  Navyše sa budete stláčať s desiatkami i stovkami ďalších ľudí v prechlórovanej vode, čakať rady a stresovať sa, kde sú deti. Nie je nič lepšie ako pokoj a pohoda pri vlastnom bazéne so spokojnou rodinou :)

Ako podstatne ušetriť?

  • Majte bazén zastrešený kvalitným bazénovým zastrešením, ušetríte na chémii a čistení.
  • Nakupujte chémiu, soľ a náplň do filtrácie v akciách mimo sezóny.
  • Zaobstarajte si fotovoltickú elektráreň, môžete mať v letných mesiacoch prevádzku bazénových technológií a ohrev vody takmer zadarmo.
  • Pravidelne kontrolujte a upravujte kvalitu vody, čistite vodu a sprchujte sa pred vstupom do bazéna.
  • Skúste si vyjednať lepšiu cenu za elektrinu u existujúceho alebo iného dodávateľa.
  • Zadržujte dažďovú vodu na doplnenie prípadných strát v bazéne, dažďová voda je mäkká - ušetríte tak na vodnom a stočnom.
  • Ak je voda chladnejšia ako 20 °C, nie je nutné filtrovať bazén tak často a je možné upraviť chod filtrácie na 3h denne - to platí pre mesiace od novembra do apríla.
Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539